Remiszewski Ryszard „Jarobój”
Remiszewski Ryszard „Jarobój”
Ur. 7 VI 1921, s. Adama i Aleksandry. Mieszkał w Warszawie na Mokotowie (Sadyba).
W bliżej nieokreślonym czasie w okresie okupacji niemieckiej związał się ze środowiskiem zadrużnym, zapewne za pośrednictwem Teodora Jakubowskiego i Kazimierza Majewskiego.
Zarazem był żołnierzem AK. Prowadzona przez niego budka z wypożyczanymi kajakami nad Jeziorkiem Czerniakowskim była punktem kontaktowym AK.
W marcu 1943 jego znajomy Henryk Rybka zaproponował mu udział w likwidacji aktywu Zadrugi w Warszawie (wymieniając imiennie Jana Stachniuka oraz Gościńskiego Ludwika, Jakubowskiego Teodora, Jędrzejewskiego Tadeusza i Kowalczyka Józefa). Motywował ten zamiar nagrodą, jaką mieli otrzymać od bliżej nie znanej organizacji katolickiej. Remiszewski powiadomił o tym Jakubowskiego i razem sprowadzili Henryka Rybkę do lasów około Podkowy Leśnej gdzie po upewnieniu się o prawdziwości jego planu Jakubowski zlikwidował Rybkę w obstawie złożonej z Remiszewskiego oraz Chwalbogowskiego Zbigniewa i Majewskiego Kazimierza.
W Powstaniu Warszawskim Remiszewski walczy w stopniu starszego strzelca w batalionie AK „Oaza”, 3 kompania. Uczestniczył w walkach w Wilanowie w dn. 18-19 VIII. 2 IX na Sadybie (ul. Okrężna) był zastępcą d-cy drużyny. Wobec szturmu Niemców rozkazał wycofać się nie mającym broni łączniczkom i zdjąć opaski, sam pozostając na stanowisku. Najprawdopodobniej poległ 2 IX 1944 na Sadybie lub został zabity po dostaniu się do niewoli. Miejsce pochówku nieznane, ciała nie odnaleziono podczas powojennej ekshumacji co mogło być powodem spekulacji co do jego losów.
Rozkazem d-cy AK 2 X odznaczony pośmiertnie KW.
Odznaczony pośmiertnie Warszawskim Krzyżem Powstańczym.
Jakkolwiek istniał drugi powstaniec o tym samym imieniu i nazwisku to jednak wyklucza go z działań w 1943 młody wiek (ur. 1928). Ponadto Kazimierz Majewski utrzymywał, że Remiszewski był z Mokotowa i tam walczył, a Sadyba to także Mokotów w sensie administracyjnym przez cały okres PRL, zaś w baonie „Oaza” był tylko jeden o tym nazwisku. Za utożsamieniem go z zadrużaninem z relacji Jakubowskiego przemawia też charakterystyczny słowiański pseudonim, zgodny z obyczajem Zadrugi.
Źródła:
Archiwalia drukowane
Teodor Jakubowski Skarga kasacyjno-rewizyjna w: „Dokumenty z procesu Jana Stachniuka i towarzyszy” w: „Trygław” nr 5 ( 2001) (Oryginał: APW m.st. W-wy, sygn. akt K 118/52)
Literatura
Kamiński Leszek
Batalion Armii Krajowej „Oaza”, Warszawa 1994
tenże
Batalion Armii Krajowej „Oaza”. Suplement, Warszawa 1994
WWW.1944.pl: biogram, relacje: Piotra Godlewskiego, Edmunda Kujawskiego.
Informacje Kazimierza Majewskiego i Edmunda Kujawskiego.
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2025 - Stowarzyszenie Na rzecz Tradycji i Kultury NIKLOT
Kontakt
Stowarzyszenie na rzecz Tradycji i Kultury "Niklot"
skr. poczt. 11
03-200 Warszawa 38
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Oddział szczeciński
skr.poczt. 979
70-952 Szczecin
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.niklot.szczecin.pl
Oddział szkocki
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.szkocja.niklot.org.pl