naglowek

Relacja z dorocznej konferencji organizacji Terre et Peuple, zima 2014

 

konferencja1

 

Terre et Peuple ('Ziemia i Lud') jest to francuskie stowarzyszenie pogańskich tożsamościowców. Zostało założone w 1995 r. przez Pierre'a Viala, byłego członka-założyciela GRECE - z którego potem odszedł, z powodu różnic ideowych z Alainem de Benoist (Vial ma nieco bardziej radykalne poglądy na kwestie etniczne). Jest on uważany za jednego z najważniejszych myślicieli ruchu identytarystów (tożsamościowców). Reprezentuje on jego nurt neopogański. Jest obecnie emerytowanym profesorem historii.

Konferencja odbyła się w niedzielę, 7 grudnia 2014 roku. Miała miejsce w sporym budynku, na obrzeżach Paryża. Już przed wejściem zaparkowane były samochody z patriotycznymi symbolami, więc wiadomo było, że "sami swoi". W samym budynku był spory hol, sala wykładowa i sala z rozmaitościami. W sali sklepowej były do kupienia stosy książek, czasopism, koszulek, kubki, flagi, figurki Bogów, a nawet rzeźby i miecze.

Na początku części oficjalnej, Pierre Vial uroczyście wszystkich powitał i zaczęła się cześć "wykładowa". Tematem przewodnim była "Rekonkwista - wczoraj, dziś i jutro". Wszystkie wykłady wokół tego tematu oscylowały. Warto wspomnieć też, że między wykładami, gościnnie wystąpił, z krótkim przedstawieniem wizji geopolitycznej swojego 'Projektu Cytadela', znany nam Alaksiej Dziermant z Białorusi (którego 'Niklot' miał okazję już gościć w Warszawie).

Tematy wykładów:
Alain Cagnat - 'Historia czystek etnicznych w Europie'
Roberto Fiorini - 'Rekonkwista ekonomiczna i społeczna"
Robert Spieler - "Rekonkwista polityczna"
Gabriele Adinolfi - "Rekonkwista kulturowa"
Pierre Krebs - "Rekonkwista duchowa"
Pierre Vial - "Droga rekonkwisty"

Najciekawsze z nich były dwa ostatnie. Przedostatni wykład, Pierre'a Krebsa (założyciela Thule Seminar), był najdłuższy ze wszystkich. Krebs okazał się być niezwykle żywym i płomiennym mówcą - momentami wręcz wciskało słuchacza w fotel. Wiele wątków było poruszanych. Krebs dosyć mocno krytykował chrześcijaństwo. Zwracał uwagę, że duchowość i antropologia judeo-chrześcijańska jest niezgodna z etnosem, duchem i mentalnością ludów europejskich i stanowi w dużej mierze zbędny balast. Poruszył też kwestię jedności wszystkich ludów europejskich - Celtów, Germanów i Słowian. W jednym rzędzie stawiał germański porządek i dyscyplinę ze słowiańską wytrwałością i romantyzmem. Podkreślał, że solidarność ludów europejskich należy stawiać ponad płytkie szowinizmy. Zdecydowanie też poparł Rosję w konflikcie z "Zachodem" i USA. Po zakończeniu przemówienia, dostał (od części publiczności) owacje na stojąco.

Ostatni z wykładów wygłosił Pierre Vial, prezes Terre et Peuple. Vial mówił o tym, że dawna rekonkwista wcale nie przebiegała szybko i bezproblemowo. Przypomniał, że historyczna "Rekonkwista" jako proces dziejowy była zjawiskiem długotrwałym. Wygnanie Maurów z półwyspu iberyjskiego trwało przecież w sumie kilkaset lat. Choć przed nami długa droga, to jednak należy zawsze pamiętać o tym, że w końcu Arabowie zostali z Europy wyparci. Udało się raz - uda się i drugi raz. Stwierdził również, że czas aby pałeczkę zaczęła przejmować nowa generacja. Jego pokolenie wykonało swoją pracę, położyło podwaliny pod ruch. Czas więc na młodych!

W konferencji uczestniczyło ok. 300-400 ludzi. Nawiązane zostały nowe znajomości i kontakty. Konferencja okazała się owocna.

Życzymy Terre et Peuple samych sukcesów w nowej Rekonkwiście Francji!

 konferencja2

 

konferencja3

 

 

Projekt graficzny:
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 - Stowarzyszenie Na rzecz Tradycji i Kultury NIKLOT

Kontakt

Stowarzyszenie na rzecz Tradycji i Kultury "Niklot"

skr. poczt. 11
03-200 Warszawa 38

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oddział szczeciński

skr.poczt. 979
70-952 Szczecin

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.niklot.szczecin.pl

Oddział szkocki

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.szkocja.niklot.org.pl